GlobalGAP

GlobalGAP

Avrupalı yaş meyve ve sebze üretimi sektöründe faaliyet gösteren perakendeci firmalar, 1997 yılında toplanarak, tüketicilere sunulan tarım ürünleri ve gıda maddelerinin belli bir standartta olduklarını garanti edebilmek için, belli standartlar belirlemişler ve kendi satın almalarında bu standartlara uygunluk şartını ileri sürmüşlerdir. Daha sonra kurdukları Teknik ve Standartlar Komitesi’nin çalışmaları ile de, belirlenen ilkeler ve standartlar ile ilgili olarak belgelendirme esaslarını tespit etmişlerdir.

Bilinçli tüketiciler olarak, soframıza koyacağımız her yiyeceği özenle seçiyoruz. Ailemizin ve sevdiklerimizin sağlıklı beslenmesi için tüm yiyeceklerde olduğu gibi meyve seçiminde de üretim aşamalarının sağlıklı olup olmadığına dikkat ediyoruz. İşte tam da bu noktada sizlere gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz Doğal meyvelerinin sahip olduğu Uluslararası GlobalG.A.P ve İyi Tarım Uygulamaları sertifikalarından bahsetmek istiyoruz. Nedir bu sertifikalar?

Uluslararası Global G.A.P ilk etapta insan sağlığı için EUREPGAP adıyla Avrupa genelinde kabul gören, 2007 yılında ise tüm dünyaya yayılarak şimdiki adını alan bir oluşumdur. Bu oluşum ve sertifikasyon 80’den fazla ülkede ve 100’den fazla bağımsız ve akredite sertifikasyon kuruluşunda geçerlidir.

Uluslararası Global G.A.P, İyi Tarım Uygulamaları çerçevesinde işletmeler arasındaki bir kontrol mekanizması olarak düşünülebilir. Oluşuma dâhil olan tüm üreticiler düzenli yıllık denetimlerden ve habersiz ek denetimlerden geçmektedir.

Oluşumun standartları; bitki besleme ve bakım ürünlerinin kullanımını azaltıp, çiftlik işlerinin çevreye zararlı etkilerini mümkün olan en düşük seviyeye getirerek insan sağlığını koruyacak şekilde devam ettirilmesini hedeflemektedir.

İyi Tarım Uygulamaları, topraktan sofraya kadar uzanan bütün üretim ve pazarlama aşamalarını kapsayan bir sistemdir. Bu sistem genel olarak bakıldığında işletmenin hijyenik olması, kaliteli tohum kullanımı, uygun zamanda ve doğru miktarda sulama, gübreleme bitki besleme ve bakım prensiplerine dayanır. Bu anlayışa uygun süreçler içerisinde üretilen tüm meyveler düzenli analizlerden geçerek tüketiciye sunulur.

Global G.A.P ve İyi Tarım Uygulamaları izlenebilirlik süreçlerini de kontrol altına alan ve kayıtlara dayalı sistemlerdir. Bu sayede sofralarımıza gelen meyvelerin geçmişleri hakkında da bilgi sahibi olunabilmektedir.

Ailenizin ve sevdiklerinizin sağlıklı beslenmesi için, siz de Uluslararası Global G.A.P ve İyi Tarım Uygulamaları sertifikalı Doğal meyvelerini tercih edin!